35 x 25 x 5 mm N52 Neodymium Magnets
£6.65 – £195.50Price range: £6.65 through £195.50
Neodymium Block Magnets
Magnetic Face: 35mm x 25mm
35mm x 25mm x 5mm
N52 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
| Material | NdFeB Neodymium |
|---|---|
| Shape | Block |
| Size | 35mm x 25mm x 5mm +/- 0.1mm |
| Grade | N52 |
| Operating Temperature | ≤80℃ /176F |
| Plating | Triple plated (Nickel-Copper-Nickel) |
| Magnetic Face | 35mm x 25mm |
| Quantity | 1 -50 |
| Vertical Pull Force | 15.6 kg against minimum 5mm steel plate |
| Pack Size | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 36, 40, 50 |
|---|
SKU: N/A
Category: Block Magnets
Related products
-
10 x 10 x 10mm N52 Neodymium Magnets
£10.65 – £91.30Price range: £10.65 through £91.30Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 10mm x 10mm
10mm x 10mm x 10mm
N52 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
22 x 11 x 2 mm N35 Neodymium Magnets
£2.80 – £358.80Price range: £2.80 through £358.80Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 22mm x 11mm
22mm x 11mm x 2mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
16 x 7.5 x 2 mm N35 Neodymium Magnets
£2.50 – £219.50Price range: £2.50 through £219.50Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 16mm x 7.5mm
16mm x 7.5mm x 2mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
25 x 10 x 3 mm N52 Neodymium Magnets
£5.10 – £1,100.00Price range: £5.10 through £1,100.00Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 25mm x 10mm
25mm x 10mm x 3mm
N52 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)






