5 x 4 x 1.5 mm N35 Neodymium Magnets
£2.64 – £40.35Price range: £2.64 through £40.35
Neodymium Block Magnets
Magnetic Face: 5mm x 4mm
5mm x 4mm x 1.5mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
| Material | NdFeB Neodymium |
|---|---|
| Shape | Block |
| Size | 5mm x 4mm x 1.5mm +/- 0.1mm |
| Grade | N35 |
| Operating Temperature | ≤80℃ /176F |
| Plating | Triple plated (Nickel-Copper-Nickel) |
| Magnetic Face | 5mm x 4mm |
| Quantity | 10 -1000 |
| Vertical Pull Force | 0.29 kg against minimum 5mm steel plate |
| Pack Size | 10, 20, 30, 40, 50, 75, 100, 200, 250, 500, 1000 |
|---|
SKU: N/A
Category: Block Magnets
Related products
-
25 x 8 x 2 mm N35 Neodymium Magnets
£2.60 – £140.55Price range: £2.60 through £140.55Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 25mm x8mm
25mm x 8mm x 2mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
20x 20 x 10 mm N35 Neodymium Magnets
£5.20 – £248.25Price range: £5.20 through £248.25Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 20mm x 20mm
20mm x 20mm x 10mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
12 x 6 x 3 mm N35 Neodymium Magnets
£3.17 – £173.03Price range: £3.17 through £173.03Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 12mm x 6mm
12mm x 6mm x 3mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
20 x 10 x 2 mm N52 Neodymium Magnets
£3.40 – £189.10Price range: £3.40 through £189.10Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 20mm x 10mm
20mm x 10mm x 2mm
N52 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)






