20x 20 x 10 mm N35 Neodymium Magnets
£5.20 – £248.25Price range: £5.20 through £248.25
Neodymium Block Magnets
Magnetic Face: 20mm x 20mm
20mm x 20mm x 10mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
| Material | NdFeB Neodymium |
|---|---|
| Shape | Block |
| Size | 20mm x 20mm x 10mm +/- 0.1mm |
| Grade | N35 |
| Operating Temperature | ≤80℃ /176F |
| Plating | Triple plated (Nickel-Copper-Nickel) |
| Magnetic Face | 20mm x 10mm |
| Quantity | 1 -100 |
| Vertical Pull Force | 12.5 kg against minimum 5mm steel plate |
| Pack Size | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15, 20, 25, 30, 40, 50, 75, 100 |
|---|
SKU: N/A
Category: Block Magnets
Related products
-
50 x 10 x 1.5 mm N35 Neodymium Magnets
£3.70 – £593.95Price range: £3.70 through £593.95Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 50mm x 10mm
50mm x 10mm x 1.5mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
20 x 10 x 2 mm N52 Neodymium Magnets
£3.40 – £189.10Price range: £3.40 through £189.10Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 20mm x 10mm
20mm x 10mm x 2mm
N52 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
50 x 12 x12 mm N35 Neodymium Magnets
£7.80 – £384.55Price range: £7.80 through £384.55Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 50mm x 12mm
50mm x 12mm x 12mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
12 x 6 x 3 mm N35 Neodymium Magnets
£3.17 – £173.03Price range: £3.17 through £173.03Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 12mm x 6mm
12mm x 6mm x 3mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)






