25 x 8 x 2 mm N35 Neodymium Magnets
£2.60 – £140.55Price range: £2.60 through £140.55
Neodymium Block Magnets
Magnetic Face: 25mm x8mm
25mm x 8mm x 2mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
| Material | NdFeB Neodymium |
|---|---|
| Shape | Block |
| Size | 25mm x 8mm x 2mm +/- 0.1mm |
| Grade | N35 |
| Operating Temperature | ≤80℃ /176F |
| Plating | Triple plated (Nickel-Copper-Nickel) |
| Magnetic Face | 25mm x 8mm |
| Quantity | 2 – 500 |
| Vertical Pull Force | 1.8 kg against minimum 5mm steel plate |
| Pack Size | 2, 5, 8, 10, 15, 20, 25, 30, 40, 50, 60, 75, 100, 200, 250, 500 |
|---|
Related products
-
20x 20 x 10 mm N35 Neodymium Magnets
£5.20 – £248.25Price range: £5.20 through £248.25Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 20mm x 20mm
20mm x 20mm x 10mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
50 x 12 x12 mm N35 Neodymium Magnets
£7.80 – £384.55Price range: £7.80 through £384.55Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 50mm x 12mm
50mm x 12mm x 12mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
40 x 20 x 10 mm N52 Neodymium Magnets
£12.75 – £686.50Price range: £12.75 through £686.50Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 40mm x 20mm
40mm x 20mm x 10mm
N52 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
50 x 20 x10 mm N35 Neodymium Magnets
£10.70 – £116.45Price range: £10.70 through £116.45Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 50mm x 20mm
50mm x 20mm x 10mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)






