30 x 10 x 5 mm N52 Neodymium Magnets
Rated 5.00 out of 5 based on 1 customer rating
£4.30 – £2,950.00Price range: £4.30 through £2,950.00
Neodymium Block Magnets
Magnetic Face: 30mm x 10mm
30mm x 10mm x 5mm
N52 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
| Material | NdFeB Neodymium |
|---|---|
| Shape | Block |
| Size | 30mm x 10mm x 5mm +/- 0.1mm |
| Grade | N52 |
| Operating Temperature | ≤80℃ /176F |
| Plating | Triple plated (Nickel-Copper-Nickel) |
| Magnetic Face | 30mm x 10mm |
| Quantity | 1 – 500 |
| Vertical Pull Force | 9 kg against minimum 5mm steel plate |
| Pack Size | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 15, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 100, 150, 200, 250, 500, 1000, 2500 |
|---|
Related products
-
16 x 7.5 x 2 mm N35 Neodymium Magnets
£2.50 – £219.50Price range: £2.50 through £219.50Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 16mm x 7.5mm
16mm x 7.5mm x 2mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
25 x 10 x 3 mm N52 Neodymium Magnets
£5.10 – £1,100.00Price range: £5.10 through £1,100.00Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 25mm x 10mm
25mm x 10mm x 3mm
N52 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
20x 20 x 10 mm N35 Neodymium Magnets
£5.20 – £248.25Price range: £5.20 through £248.25Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 20mm x 20mm
20mm x 20mm x 10mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
15 x 15 x 3 mm N35 Neodymium Magnets
£3.30 – £63.00Price range: £3.30 through £63.00Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 15mm x 15mm
15mm x 15mm x 3mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)






