16 x 7.5 x 2 mm N35 Neodymium Magnets
£2.50 – £219.50Price range: £2.50 through £219.50
Neodymium Block Magnets
Magnetic Face: 16mm x 7.5mm
16mm x 7.5mm x 2mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
| Material | NdFeB Neodymium |
|---|---|
| Shape | Block |
| Size | 16mm x 7.5mm x 2mm +/- 0.1mm |
| Grade | N35 |
| Operating Temperature | ≤80℃ /176F |
| Plating | Triple plated (Nickel-Copper-Nickel) |
| Magnetic Face | 16mm x7.5mm |
| Quantity | 2 – 1000 |
| Vertical Pull Force | 1.3 kg against minimum 5mm steel plate |
| Pack Size | 2, 5, 8, 10, 15, 20, 25, 30, 40, 50, 60, 75, 100, 200, 250, 500, 1000 |
|---|
SKU: N/A
Category: Block Magnets
Related products
-
25 x 8 x 2 mm N52 Neodymium Magnets
£3.40 – £189.10Price range: £3.40 through £189.10Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 25mm x8mm
25mm x 8mm x 2mm
N52 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
22 x 11 x 2 mm N35 Neodymium Magnets
£2.80 – £358.80Price range: £2.80 through £358.80Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 22mm x 11mm
22mm x 11mm x 2mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
50 x 10 x 1.5 mm N35 Neodymium Magnets
£3.70 – £593.95Price range: £3.70 through £593.95Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 50mm x 10mm
50mm x 10mm x 1.5mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
5 x 5 x 5mm N52 Neodymium Magnets
£8.25 – £62.75Price range: £8.25 through £62.75Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 5mm x 5mm
5mm x 5mm x 5mm
N52 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)






