9 x 5 x 2 mm N35 Neodymium Magnets
£3.04 – £78.47Price range: £3.04 through £78.47
Neodymium Block Magnets
Magnetic Face: 9mm x 5mm
9mm x 5mm x 2mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
| Material | NdFeB Neodymium |
|---|---|
| Shape | Block |
| Size | 9mm x 5mm x 2mm +/- 0.1mm |
| Grade | N35 |
| Operating Temperature | ≤80℃ /176F |
| Plating | Triple plated (Nickel-Copper-Nickel) |
| Magnetic Face | 9mm x 5mm |
| Quantity | 10 – 1000 |
| Vertical Pull Force | 0.6 kg against minimum 5mm steel plate |
| Pack Size | 10, 20, 30, 40, 50, 75, 100, 200, 250, 500, 1000, 1400 |
|---|
SKU: N/A
Category: Block Magnets
Related products
-
25 x 10 x 3 mm N52 Neodymium Magnets
£5.10 – £1,100.00Price range: £5.10 through £1,100.00Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 25mm x 10mm
25mm x 10mm x 3mm
N52 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
22 x 11 x 2 mm N35 Neodymium Magnets
£2.80 – £358.80Price range: £2.80 through £358.80Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 22mm x 11mm
22mm x 11mm x 2mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
20x 20 x 10 mm N35 Neodymium Magnets
£5.20 – £248.25Price range: £5.20 through £248.25Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 20mm x 20mm
20mm x 20mm x 10mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
50 x 20 x10 mm N35 Neodymium Magnets
£10.70 – £116.45Price range: £10.70 through £116.45Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 50mm x 20mm
50mm x 20mm x 10mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)






