9 x 5 x 1.5 mm N35 Neodymium Magnets
£2.74 – £62.46Price range: £2.74 through £62.46
Neodymium Block Magnets
Magnetic Face: 9mm x 5mm
9mm x 5mm x 1.5mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
| Material | NdFeB Neodymium |
|---|---|
| Shape | Block |
| Size | 9mm x 5mm x 1.5mm +/- 0.1mm |
| Grade | N35 |
| Operating Temperature | ≤80℃ /176F |
| Plating | Triple plated (Nickel-Copper-Nickel) |
| Magnetic Face | 9mm x 5mm |
| Quantity | 10 – 1000 |
| Vertical Pull Force | 0.54 kg against minimum 5mm steel plate |
| Pack Size | 10, 20, 30, 40, 50, 75, 100, 200, 250, 500, 1000 |
|---|
SKU: N/A
Category: Block Magnets
Related products
-
10 x 10 x 10mm N52 Neodymium Magnets
£10.65 – £91.30Price range: £10.65 through £91.30Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 10mm x 10mm
10mm x 10mm x 10mm
N52 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
25 x 8 x 2 mm N52 Neodymium Magnets
£3.40 – £189.10Price range: £3.40 through £189.10Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 25mm x8mm
25mm x 8mm x 2mm
N52 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
40 x 20 x 10 mm N52 Neodymium Magnets
£12.75 – £686.50Price range: £12.75 through £686.50Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 40mm x 20mm
40mm x 20mm x 10mm
N52 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
15 x 15 x 3 mm N35 Neodymium Magnets
£3.30 – £63.00Price range: £3.30 through £63.00Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 15mm x 15mm
15mm x 15mm x 3mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)






