8 x 3 x 2 mm N35 Neodymium Magnets
£2.66 – £47.66Price range: £2.66 through £47.66
Neodymium Block Magnets
Magnetic Face: 8mm x 3mm
8mm x 3mm x 2mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
| Material | NdFeB Neodymium |
|---|---|
| Shape | Block |
| Size | 8mm x 3mm x 2mm +/- 0.1mm |
| Grade | N35 |
| Operating Temperature | ≤80℃ /176F |
| Plating | Triple plated (Nickel-Copper-Nickel) |
| Magnetic Face | 8mm x 3mm |
| Quantity | 10 – 1000 |
| Vertical Pull Force | 0.4 kg against minimum 5mm steel plate |
| Pack Size | 10, 20, 30, 40, 50, 75, 100, 200, 250, 500, 1000 |
|---|
SKU: N/A
Category: Block Magnets
Related products
-
15 x 15 x 3 mm N35 Neodymium Magnets
£3.30 – £63.00Price range: £3.30 through £63.00Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 15mm x 15mm
15mm x 15mm x 3mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
20 x 10 x 5mm N35 Neodymium Magnets
£3.70 – £65.40Price range: £3.70 through £65.40Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 20mm x 10mm
20mm x 10mm x 5mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
20 x 5 x 3 mm N35 Neodymium Magnets
£2.60 – £233.20Price range: £2.60 through £233.20Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 20mm x 5mm
20mm x 5mm x 5mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
5 x 5 x 5mm N52 Neodymium Magnets
£8.25 – £62.75Price range: £8.25 through £62.75Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 5mm x 5mm
5mm x 5mm x 5mm
N52 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)






