25 x 8 x 2 mm N52 Neodymium Magnets
£3.40 – £189.10Price range: £3.40 through £189.10
Neodymium Block Magnets
Magnetic Face: 25mm x8mm
25mm x 8mm x 2mm
N52 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
| Material | NdFeB Neodymium |
|---|---|
| Shape | Block |
| Size | 25mm x 8mm x 2mm +/- 0.1mm |
| Grade | N52 |
| Operating Temperature | ≤80℃ /176F |
| Plating | Triple plated (Nickel-Copper-Nickel) |
| Magnetic Face | 25mm x 8mm |
| Quantity | 2 – 500 |
| Vertical Pull Force | 2.7kg against minimum 5mm steel plate |
| Pack Size | 2, 5, 8, 10, 15, 20, 25, 30, 40, 50, 60, 75, 100, 200, 250, 500 |
|---|
Related products
-
15 x 15 x 3 mm N35 Neodymium Magnets
£3.30 – £63.00Price range: £3.30 through £63.00Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 15mm x 15mm
15mm x 15mm x 3mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
42 x 8 x10 mm N52 Neodymium Magnets
£5.20 – £303.15Price range: £5.20 through £303.15Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 42mm x 8mm
42mm x 8mm x 10mm
N52 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
12 x 6 x 3 mm N35 Neodymium Magnets
£3.17 – £173.03Price range: £3.17 through £173.03Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 12mm x 6mm
12mm x 6mm x 3mm
N35 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)
-
10 x 5 x 2 mm N52 Neodymium Magnets
£7.55 – £109.50Price range: £7.55 through £109.50Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product pageNeodymium Block Magnets
Magnetic Face: 10mm x 5mm
10mm x 5mm x 2mm
N52 Strength
Tri-Plated (Nickel, Copper, Nickel)






